Lehdistötiedote 10.1.2008 - PlanMill Oy on toimittanut NetOne Oy:lle verkottuneeseen liiketoimintaympäristöön soveltuvan täysin selainpohjaisen PSA-ratkaisun (Professional Services Automation). PlanMillin reaaliaikaisuutta tukeva PSA-ratkaisu on avainasemassa NetOnen kasvustrategian ohjauksessa. Palvelu toimii sovellusvuokrapalveluna (SaaS*).
PSA-ratkaisulla korvataan palveluyritysten hankalat erilliset tietojärjestelmät
NetOne tehostaa uudella integroidulla PSA-ratkaisulla prosesseja, jotka liittyvät asiakashallintaan ja kehittämiseen, tunti- ja kuluseurantaan, tukipyyntöjen ja myyntitilausten sekä projektiseurantaan että laskutukseen. Reaaliaikaisen PSA-järjestelmän avulla yrityksen tavoitteena on selkeyttää ja nopeuttaa koko operatiivisen liiketoiminnan suunnittelua, seurantaa ja johtamista. PlanMillin PSA-järjestelmän avulla NetOne korvaa joukon erillisiä tietojärjestelmiä, kuten Microsoft CRM, Excel ja Severa PSA.
NetOnen toimitusjohtaja Sirpa Stenbäckin mukaan heidän voimakkaassa kasvussa oleva yhtiönsä etsi pitkään sopivaa järjestelmää.
- Toiveinamme oli löytää järjestelmä, joka soveltuu sekä vaativien asiakassuhteiden kehittämiseen ja konsultointi- ja toimitusprojektien hallintaan kattaen koko liiketoimintamme pääprosessit. Lisäksi sen piti toimia keskitetysti ja kustannustehokkaasti sovellusvuokrapalveluna (SaaS), sanoo Stenbäck.
PSA-ratkaisu, joka joustaa kasvun mukana
Yritys halusi myös varmistaa, että valittu
PSA-ratkaisu on kasvavien tarpeiden mukaan laajennettavissa ja kykenee näin täyttämään verkottuneen liiketoimintaympäristön vaatimukset myös tulevaisuudessa.
- Halusimme järjestelmän, joka on ketterä. Lisäksi toivoimme nopeaa ja kevyttä käyttöönottoa sekä kustannustehokasta integroituvuutta ulkoistettuun taloushallinnon järjestelmään. Vaadimme myös, että järjestelmä joustaa tarpeiden muuttuessa ja on sopiva meille myös kolmen vuoden kuluttua, tiivistää Sirpa Stenbäck valintaansa.
PlanMill Oy on lyhyessä ajassa noussut ICT-toimialalla ohjelmisto- ja asiantuntijapalveluita tuottavien organisaatioiden keskuudessa yhdeksi Suomen johtavista PSA-ratkaisujen toimittajista.
- NetOnen kanssa alkanut yhteistyö vahvistaa edelleen asemaamme palveluliiketoiminnan ratkaisuihin erikoistuneena toimittajana, sanoo PlanMill Oy:n toimitusjohtaja Thomas Hood.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Thomas Hood, PlanMill Oy
Puh. 040-558 5138 tai thomas.hood@planmill.com
Toimitusjohtaja Sirpa Stenbäck, NetOne Oy
Puh. 040-414 8214 tai sirpa.stenback@netone.fi
PlanMill lyhyesti
PlanMill Oy kehittää ja toimittaa reaaliaikaisuutta tukevia selainpohjaisia palvelu- ja projektiliiketoiminnan Professional Services Automation (PSA) -ratkaisuja sekä On-Demand- (*Software as a Service = SaaS) että On-Premise -pohjaisina. PSA-ratkaisut auttavat tehostamaan asiakkuuksien, projektien ja liiketoimintaprosessien kokonaishallintaa sekä parantamaan asiakasyritysten tuottavuutta että kannattavuutta. PlanMillin ratkaisuja käyttää yli 70 johtavaa palveluyritystä sekä yritysten IT- ja T&K-osastoa yli 20 maassa.
Lisätietoja: www.planmill.com
NetOne lyhyesti
NetOne Oy on tietoliikenneratkaisuihin erikoistunut palveluyhtiö, joka tarjoaa asiakkailleen Suomen nopeimman asiakaspalvelun ja lisäarvoa tuottavan asiantuntijaosaamisen. Tarjoamme asiakkaillemme ainoana toimijana Suomessa Easy-IT kokonaisratkaisua: laiteratkaisu, tukipalvelu, tietoliikenneratkaisut ja puhepalvelut. Toimimme valtakunnallisesti 40 hengen organisaatiolla. Toiminnan laadun varmistamme henkilöstön koulutuksella ja markkinoiden parhailla päämiehillä.
Lisätietoja: www.netone.fi
Jakelu
Keskeiset mediat